New York Film Academy Resmi Türkiye Kayıt Ofisi

New York Film Academy Amerika’da bulunan dünyanın en köklü ve büyük sinema okuludur. Yurtdışında sinema, tv, oyunculuk, film yapım, yönetmenlik ve diğer yakın alanlarında eğitim alınabilecek en iyi okullardandır.

Wayout New York Film Academy’nin resmi, sözleşmeli ve ilk Türkiye kayıt ofisidir. Bizimle bu okula kayıt olurken hiçbir ücret ödemezsiniz. Ödeyeceğiniz tutarları okula yatırırsınız. Bizler okulların Türkiye’de ofis açmamak zorunda kalmamak için oluşturduğu bir sisteme dahiliz. Listelediğimiz okulların tümünün resmi Türkiye kayıt ofisiyiz. Okullar bizlere kendilerini temsil etmemiz için senelik ücretler ödeyerek listelenme şansı yakalarlar. Bu sayede sizlerle aralarında sağlıklı bir köprü oluşur.

New York Film Academy yeni nesil sinemacılar için kurulmuştur. Sinema alanına tutkuyla bağlı ve kendi projelerini yaratmak ya da yaratım aşamasındaki projelerde yer almak isteyen görsel sanatçılar yetiştirir.

Öğrenciler tüm dünyadan New York Film Academy’e gelerek birlikte kısa eğitimler, yaz okulları, lisans eğitimleri, diploma ve master programları yani yüksek lisans eğitimleri alırlar.

Öğrenciler seçilen alanın eğitim programına yönelik özellikle bulunmuş tüm dünyadan profesyonellerle çalışır. Yaratım süreci için okul programlara öğrenciyi geliştirebilecek en iyi fikir ve sıkıştırılmış eğitim programlarını profesyonellerin piyasa ihtiyaçlarına göre düzenlemiştir.


New York Film Academy niçin farklı?

Öğrencilerin alacağı dersler ve eğitimler piyasada şu anda çalışan ve saygın konumlara sahip profesyonellerin ihtiyaçları doğrultusunda düzenlenmiştir. Öğrenci mezun olduğunda piyasada aranılan tüm niteliklere sahip olmakta ve yeni mezun bir öğrenci dahi akademide edindiği deneyim ve bilgiler sayesinde büyük projelerde yer alabilmektedir. New York Film Academy’nin kuruluş anındaki düşünce budur. Eskimiş kuramlar ve tarihi geçmiş bilgilerle üniversitelerde yaşlanan akademisyenlerin mezun ettiği gençlerin işlerine yaramadığını gören Jerry Sherlock tarafından 1992 yılında kurulmuştur.


New York Film Academy Kampüsleri Nerede?

New York Union Meydanında yer alan Tammany Hall binasında ve Los Angeles Universal Studios’da eğitim vermektedir. 2014 itibariyle 700 çalışanı ve yıllık 12000 öğrencisi bulunmaktadır.

New York Film Academy 1 ve 2 ve 3 senelik lisans ve 1-2 senelik yüksek lisans programlarında dünyada bulunan diğer okullardan farklı bir yöntem izlemektedir. Eğitim müfredatları alanında deneyim sahibi profesyoneller tarafından oluşturulmuştur. Eğitimler sinema sektöründe isim yapmış ve deneyim kazanmış profesyoneller tarafından verilir.

Programlar ve eğitim stratejileri araştırılırken, müfredat oluşturulurken, sektör profesyonelleri eski çalışanlarında gördükleri eksiklik ve gereklilikleri göz önüne alarak, okuldan mezun olan adayın tüm donanımlarıyla piyasada çalışmaya hazır bireyler olması için çaba göstermiştir. Bu bağlamda hazırlanan programlar adayların en kısa sürede, piyasada çalışmaya hazır hale gelebilmeleri için gereken eğitimleri içermektedir.

New York Film Academy Kampüsleri; Gold Coast, Queensland, Australia, Roadshow Studios adjacent to Warner Bros. Movie World, Abu Dhabi, Harvard University, Boston Massachusetts, Disney Studios Orlando Florida, South Beach Florida Florence Italy, Paris France, Mumbai India, Rio de Janeiro Brazil, Beijing China, Shanghai China , Moscow Russia , Seoul Korea bölgelerinde okulları bulunmaktadır.


New York Film Academy Eğitimleri – Program Listesi

New York Film Academy Programları lisans, sertifika ve 2 yıllık hızlandırılmış program olarak ayrılmaktadır. Okulun YÖK denkliği yoktur ve burs vermez. Okul sadece yabancı ya da ülkemiz sektöründe hızla iş bulacak çalışanlar, profesyoneller yetiştirmeye odaklanmıştır. Gereksiz teori derslerinden arındırılmış, hızlı, sektörde çalışırken ihtiyaç duyacağınız eğitimi vermek üzerine bir eğitim planına sahiptir.

Film Yapımı
Dijital Film Yapımı
Oyunculuk
Müzikal Oyunculuk
Yapımcılık
Metin Yazarlığı
3D Animasyon
Belgesel
Sinematografi
Radyo-Tv Gazeteciliği
Fotoğrafçılık
Kurgu

New York Film Academy’de üstteki programlardan seçiminizi yaparak 1,2,3 yıl ya da kısa süreli 4-8-6-15 haftalık eğitimler alabilirsiniz.

ABD’de ve dünyada bulunan neredeyse tüm köklü kuruluş, yapımcı, birey ve sistemlerle sıkı ilişkileri bulunan okul tüm bu iş birlikleri sayesinde kusursuz bir eğitim sunmaktadır. Tüm dünya profesyonelleri bu okulda ders vermektedir. Örnek: ( Steven Spielberg, Philip Seymour Hoffman, Doug Liman, Ben Stiller, Kevin Spacey, Ben Kingsley, Mira Nair)

Bu Programların Dışında New York Film Academy’de kısa süreli yaz okullarına katılabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Filmmaking, Acting for Film, Photography, Producing for film and tv, Screenwriting, Documentary Filmmaking, Graphic Design, Game Design, 3d Animation, Broadcast Journalism, Musical Theatre, Cinematography alanlarında 1,2,3 yıllık temel uzmanlık eğitimleri, kısa süreli 4-6-8 haftalık eğitimler, yaz okulları, kış okulları ya da yüksek lisans uzmanlık eğitimlerine katılabilirsiniz.

New York Film Academy Kısa süreli eğitimler aşağıdaki gibidir. Bunlar genel olarak sinema yaz okulları olarak da geçmektedir. Ama sonbahar ve kış başlangıçları da bulunmaktadır.

FILMMAKING Programları
8-Hafta Filmmaking Eğitimi
8-Hafta Narrative VR Eğitimi
6-Hafta Filmmaking Eğitimi
4-Hafta Filmmaking Eğitimi
4-Hafta Music Video Eğitimi

PRODUCING Eğitimi
8-Hafta Producing Eğitimi
4-Hafta Producing Eğitimi

PHOTOGRAPHY Eğitimleri
8-Hafta Photography Eğitimi
4-Hafta Photography Eğitimi
4-Hafta Fashion Photography Eğitimi

3D ANIMATION Eğitimleri
4-Hafta 3D Animation Eğitimi

GAME DESIGN Eğitimleri
12-Hafta Intensive Game Coding Eğitimi
8-Hafta VR Game Design Eğitimi

MUSICAL THEATRE Eğitimi
4-Hafta Musical Theatre Eğitimi

VIRTUAL REALITY Eğitimi
8-Hafta Narrative VR Eğitimi
8-Hafta VR Game Design Eğitimi


ACTING FOR FILM Eğitimi
8-Hafta Acting for Film Eğitimi
4-Hafta Acting for Film Eğitimi

DOCUMENTARY FILMMAKING Eğitimi
6-Hafta Documentary Filmmaking Eğitimi

SCREENWRITING Eğitimi
8-Hafta Screenwriting Eğitimi
15-Hafta Online Screenplay Story & Structure Eğitimi
15-Hafta Online Screenplay Eğitimi
15-Hafta Online Screenplay Rewrite Eğitimi
15-Hafta Online Television Spec Eğitimi
15-Hafta Online Television Pilot Eğitimi
15-Hafta Online Television Rewrite Eğitimi
15-Hafta Online Writing For Comic Books Eğitimi

BROADCAST JOURNALISM Eğitimi
8-Hafta Broadcast Journalism Eğitimi
4-Hafta Broadcast Journalism Eğitimi

DIGITAL EDITING Eğitimi
4-Hafta Digital Editing Eğitimi
12-Hafta Evening Digital Editing Eğitimi
4 Hafta After Effects and Title Design Eğitimi

Eğitim alabileceğimiz kampüslere göre ayrılmış bölümler;

New York Film Academy Los Angeles Kampüsü Eğitimleri:

Bachelor of Arts
: Media Studies
Bachelor of Fine Arts: Filmmaking, Acting for Film, Photography, Producing, Screenwriting, Graphic Design, Illustration, 3D Animation & Visual Effects, Game Design
Master of Fine Arts: Filmmaking, Acting for Film, Producing, Screenwriting, Photography, Documentary, Cinematography, Game Design.
Associate of Fine Arts: Filmmaking, Acting for Film, Producing, Screenwriting, Game Design.
Master of Arts: Film & Media Production, Producing, Screenwriting.

New York Film Academy South Beach Florida Kampüsü Eğitimleri:

Bachelor of Fine Arts: Filmmaking, Acting for Film, Photography,
Master of Fine Arts: Filmmaking, Acting for Film, Photography.

New York Film Academy South Beach Florida Kampüsü Eğitimleri:

New York kampüsünde aşağıdaki alanlarda diploma ve sertifika programları vermekteler.

Acting, 3d Animation & Visual Effects, Broadcast Journalism, Cinematography, Digital Editing, Directing, Documentary, Game Design, Graphic Design, Film Illustration, Musical Theatre, Performing Arts, Photography, Producing, Screenwriting, Virtual Reality, Visual Arts.


New York Film Academy’de kaç senelik eğitim almalıyım?

New York Film Academy’de bir çok eğitim farklı adlar ve sürelerde bulunuyor. Size bunlar içinden önerilerde bulunarak doğru eğitime yöneltecek çok az danışman bulabilirsiniz. Öncelikle bir çoğu konuya ve okula hakim değillerdir ve bir kısmı da size mümkün olan en pahalı ve uzun programı satmaya çalışır.

New York Film Academy’de programlar her ülkenin yapısına ve öğrencilerin beklentisine göre farklı oluşturulmuştur. Öncelikle Türk insanına yönelik en doğru programı belirlemek için okulun önerileriyle de söyleyebileceğimiz 3 sene süren AFA denilen associate of fine art programları yerine kısa süreli, 1 yıllık sertifika eğitimlerine katılmanızdır. Bunun nedeni ülkemizde eğitim denkliği sağlayan yök adlı kurumumuz tarafından New York Film Academy’nin hiçbir bölümünün denklenmediği ve denklenmeyeceği gerçeğidir.

Bunun nedeni yök adlı kurumun sinema ve benzeri bölümleri denklemek için istediği müfredatlarının çoklukla teori derslerinden oluşmasıdır. New York Film Academy’de neredeyse hiç teori, masa başı dersi yoktur. Tamamı ilk günden itibaren pratik eğitimler ve yaparak öğrenme üzerine kuruludur. Bu sayede öğrenciler pratik eğitimlerle piyasada çalışabilecek, iş yapabilecek hale gelirler. 3 senelik eğitimler yerine 1 senelik eğitimleri seçmenizin nedeni de öncelikle maliyettir. 1 senelik programlar, 3 senelik uzun ve zamana yayılmış eğitimlerin sıkıştırılmış ve hızlandırılmışıdır. 3 sene gibi uzun süreler Amerika’da eğitim alıp vakit geçirecek, yaşayacak bütçeniz varsa elbette tercih edebilirsiniz ancak günümüz ekonomik şartları öğrencileri eğitimlerini bir an evvel tamamlama gerekliliğine iterken makul bir eğitim daha doğru görünmektedir.

Bugün Amerika vatandaşları da çoğunlukla 1 yıllık programlara kayıt oluyorlar ve 3 senelik eğitimler genelde üst gelir grubuna dahil, vakit ve sermaye düşüncesi çok da olmayan öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Okul Amerikan vatandaşlarına belli indirimler ve burslar da sağladığı için karşılanabilir seviyelere iniyor.

1 yıllık eğitimler arasında seçim yaparken de eğer sinema ya da ilgilendiğiniz alanda deneyiminiz varsa master eğitimleri, deneyiminiz yok ya da kendinizi yeterli görmüyorsanız başlangıç seviyesi eğitimlere girerek uzmanlaşma yoluna gitmenizi öneririz.

Kısa süreli eğitimleri ilgili alan konusunda bilginiz olsun, olmasın bilgilerinizi tazelemek, giriş yapmak ya da zaten ileri olan seviyenizi daha öteye taşımak için tercih edebilirsiniz.


New York Film Academy Fiyatları

New York Film Academy fiyatları aşağıdaki gibidir. Programlar 3 taksitle ödeme imkanına sahiptir. Bu fiyatlar dönemsel olarak ufak farklarla değişiklikler gösterebiliyor. Okul fiyat programları aldıkları kayıt sayısı ve dönemin yoğunluğuna, getirdikleri eğitmenlere göre değişse de bu farkla 1000 $’lık küçük oynamalar oluyor. Bu aşağıdaki fiyatlar haricinde genel olarak Amerika’da aylık 1000-1500 $ arası yaşam ve konaklama masrafı yapacağınızı düşünebilirsiniz.

1 senelik yoğunlaştırılmış programlarda aşağıdaki alanlarda eğitim alabilirsiniz. Bu yoğun programların 2 yıllıkları da bulunuyor ancak genel olarak geçmişe baktığımızda 1 yıllık yoğun program bir adayın ilgili endüstride uzman olarak çalışması için gereken her şeyi öğretiyor.

Bu programlar Ocak, Mayıs, Eylül tarihlerinde başlangıç yapar ve yeni öğrencilerini kabul eder.

FILMMAKING 42000 $ eğitim bedeli – 4420 $ ekipman bedeli
ACTING FOR FILM 36000 $ eğitim bedeli
PHOTOGRAPHY 42000 $ eğitim bedeli – 2210 $ ekipman bedeli
PRODUCING FOR FILM & TV 42000 $ eğitim bedeli – 2210 $ ekipman bedeli
SCREENWRITING 31452 $ eğitim bedeli
DOCUMENTARY FILMMAKING 33160 $ eğitim bedeli – 2210 $ ekipman bedeli
GRAPHIC DESIGN 34264 $ eğitim bedeli – 1104 $ ekipman bedeli
GAME DESIGN 33164 $ eğitim bedeli – 2210 $ ekipman bedeli
3D ANIMATION 39750 $ eğitim bedeli – 3315 $ ekipman bedeli
BROADCAST JOURNALISM 33164 $ eğitim bedeli – 2210 $ ekipman bedeli
MUSICAL THEATRE 36575 $ eğitim bedeli – 3315 $ ekipman bedeli
CINEMATOGRAPHY 42000 $ eğitim bedeli

Kısa süreli eğitimler:

Kısa süreli eğitimler ocak, mart, nisan, mayıs, haziran, ağustos, eylül ve ekim tarihlerinde başlar.

8 haftalık kısa eğitimler: 5858 $
6 haftalık kısa eğitimler: 4642 $
4 haftalık kısa eğitimler: 3647
552-1000 $ arası malzeme ve harcama bedeli düşünebilirsiniz.


New York Film Academy Başvuru ve Kabul Koşulları

New York Film Academy başvurularında normal koşullarda lisans olarak kabul edilen 3 senelik eğitimlerde ve derecelendirilmiş yüksek lisans eğitimlerinde toefl ve ielts puan skoru istenmektedir. Bu 6.5 yüksek lisans, 5.5 lisans eğitimleri için ielts ve 79-68 toefl içerir. Eğer 1 yıllık yoğun programlara başvuruyorsanız okul yetkilisi ile sizi görüntülü bir dijital aramada yüz yüze getirebiliriz. Bu sayede sınava girmeden, toefl, ielts skoru olmadan yalnızca sözlü mülakat içeren bir görüşme ile kabul alabilirsiniz. Bunun dışında tüm eğitimi İngilizce olan bir lise ya da üniversiteden mezunsanız ya da bir dil okulundan 550 paper based toefl skoruna denk gelen bir mezuniyetiniz varsa da kabulünüz sağlanabilir.

Telefonla arama sistemi bizim seneler içinde geliştirdiğimiz, Türk öğrencilere kolaylık sağlamak için uyguladığımız bir sistemdir. Öğrencilerimize görüşmeden önce bir oryantasyon eğitimi vererek, görüşmenin nasıl geçeceği ve ne tür yanıtlar vermeniz gerektiğini bir miktar anlatarak kolaylaştırmaya çalışıyoruz.

Bunun dışında standart evraklar istenecektir. Bunlar pasaport kopyası, başvuru formu gibi temel belgelerdir ve başvurunuz anında size iletilerek temin etmeniz sağlanacaktır.


Aşağıda çok talep gören filmmaking ve senaryo yazım programlarını açıklamak istiyoruz.

New York Film Academy Filmmaking Programı

Bu programa Türkiye’deki “yönetmenlik-yapımcılık” harmanı diyebiliriz. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’in yönetmeni Peter Jackson’ı ele alalım. Bu eğitim mezunu, o işi yapar diyerek oldukça sadeleştirelim. Çünkü sadece yönetmenlik üzerine eğitim isteyen oldukça fazla aday görüyoruz ve hangi eğitimi alacaklarına emin olamıyorlar. New York Film Academy Film Yapım Eğitimi yurtdışında sinema tv eğitimleri için doğru adres olan, dünyanın en profesyonel ve ilerici sinema okulunda sunuluyor. Türkiye’de yönetmenlik olarak halk arasında isim bulmuş bu eğitim aslında tüm ana kavramlarıyla bir film yapım işini kapsar. Öğrenciler gereksiz kuram ve tarihi geçmiş pratik bilgilerle değil, güncel, ileri teknoloji ve günümüz trendlerine hakim sinema öğretileri ile kendi filmlerini yazıyor, çekiyor, yönetiyor ve düzenliyorlar. Kurgusundan senaryosuna kadar hakimiyetinizde olan filminiz mezuniyetinizden sonra sizin için harika bir referans ile profesyonel hayatınıza hazır halde mezun ediyor.

Alabileceğiniz film yapım eğitimleri;

4-6 ve 8 haftalık workshoplar. 1 ve 2 yıllık yoğun program, 2 senelik associate degree programı, 3 senelik bachelor program, 1 senelik hızlandırılmış master programı, 2 senelik master programı.

Programların isim ve içeriklerindeki farklar nelerdir ?

Kısaca açıklamak gerekirse ne kadar uzun program, o kadar fazla eğitim ve bilgi. New York Film Academy bütçelere ve deneyimlere göre öğrencilerin taleplerine uygun programlar yaratmaya çalışmış ve ortaya böyle geniş bir yelpaze çıkmış. Türkler için 1 yıllık eğitimler önerilmektedir. 1 yıllık eğitimler piyasada profesyonel olarak çalışıp yer edinmek için yeterlidir.

4 ve 8 haftalık eğitimlere hiçbir bilgiye sahip olmayan bireyden, piyasa profesyoneline kadar herkes katılıyor. Profesyoneller eksiklerini kapatıp üstüne bilgi koyarken, amatörler giriş yapıyor.

Okulda tüm eğitimler öğrencilerin bilgisine göre değişiklik gösterir. Yani “seviyeme göre eğitim seçeyim” sadece yüksek lisans eğitimlerinde geçerlidir. Eğer sinema tv mezunu iseniz ya da herhangi bir lisans mezuniyetine sahipseniz ve bir miktar deneyiminiz varsa yüksek lisans programlarına katılabilirsiniz. Çünkü hiçbir deneyim ya da eğitime sahip değilseniz yüksek lisans programlarında tökezleyebilirsiniz. Bize kendinizi tanıtıp çalışmalarınızı anlattıktan sonra sizin durumunuza uygun programı birlikte belirleyecek ve yol haritası çizeceğiz.

“Film yapımcısı olmak için en iyi yol film yapmaktır.”

İlkesiyle hareket eden okul, film yapım tekniklerini ilk günden öğretmeye başlıyor. Çok yoğun ve sıkı bir eğitim prosedürüne sahip olan okul sürekli olarak tecrübe ile öğrenme yöntemlerine adapte oluyor.

Tecrübe ettiğiniz tüm adımlarda alacağınız geri bildirimler, yapacağınız hatalar, yaşayacağınız aksaklıklar sizi ileriye taşıyor ve usta bir sinemacı olma yolunda adım attırıyor.

Film yapım eğitiminde sınıf anlatıları, alan çalışmaları, yönetim ve yapım süreçleri eşit parçalara ayrılmış durumdadır. Türkiye’de yaşadığınız boş dersler, oyalama çalışmaları, zaman kayıplarını akademide yaşamazsınız. Eğitim tümüyle ilk amaç olarak çalışan ve ustaca işini yapabilen bireyler yetiştirmek üzerinedir.

Öğrenciler sınıfın ilk gününde kameranın arkasına geçerler. Sayısız görsel, dramatik, teknik sınavdan geçerek yönetmenlik ile yüzleşirler. Senaryo yazım, yönetim, üretim ve kendi filmlerinin kurgu çalışmalarını yaparlar. Öğrenciler ayrıca diğer bölümlerden adaylarla film yapım aşamasında çalışır. Tıpkı bir piyasa profesyoneli gibi kameramanı, görsel yönetmeni, ışıkçıyı, kurgucuyu ve diğer tüm çalışanları ayarlar ve düzene sokar. Bu hem tüm öğrencilere deneyim kazandırır hem de eksiklikleri giderir. Bu çalışmalar yapılırken diğer okullarda yaşanan zorluklar ve maddi giderler yaşanmaz. Okul tüm ekipmanları sorgusuz ve eli açık bir şekilde paylaşır.

Tüm dünyadan karşılaşacağınız öğrenciler size müthiş birçok kültürlülük kazandıracaktır. New York Film Academy mezunları dünyanın her yerinde zorluk çekmeden çalışır. Örnek bir filmde yer alan çalışanlar ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya, İsviçre, Portekiz, İspanya, Avustralya, Singapur, Meksika, Brezilya, Hindistan, İsrail, Japonya, Çin ve Türk vatandaşı olarak belirlenmiştir ve bu çok kültürlü çalışma ortamı devam etmektedir. Tüm eğitimlerin sonunda mezunlar filmlerini sergilemekte ve tüm davetliler ile bir büyük salonda izlenerek kritik edilmektedir.

Ekipmanlar;

New York Film Akademisi şu anda dünyada kullanılan en ileri teknolojiyi kullanır ve bu her dönem gerektiği kadar yenilenir.

4-6 ve 8 haftalık workshop öğrencileri 16 mm Arriflex-S kameralar ve taşınabilir ışıklandırma sistemleri kullanır. Dijital film yapım eğitimi alan öğrenciler dijital kameralar kullanmaktadır.

1 yıl ve üstü uzun programlarda film yapım eğitimi alan öğrenciler Arriflex-S ve Arriflex-SR 16mm kameralar, 35mm Panavision kamera ve HD dijital kameralar kullanırlar.

New York Film Academy Film Yapım Eğitimi yurtdışında sinema tv eğitimleri için doğru adres olan, dünyanın en profesyonel ve ilerici sinema okulunda sunuluyor. Öğrenciler gereksiz kuram ve tarihi geçmiş pratik bilgilerle değil, güncel, ileri teknoloji ve günümüz trendlerine hakim sinema öğretileri ile kendi filmlerini yazıyor, çekiyor, yönetiyor ve düzenliyorlar. Kurgusundan senaryosuna kadar hakimiyetinizde olan filminiz mezuniyetinizden sonra sizin için harika bir referans ile profesyonel hayatınıza hazır halde mezun ediyor.

Film yapım eğitimi diploma ve lisans programları 1-2-3 sene

Her öğrenci 1 senelik film yapım eğitimi boyunca her dönemde 8 film çeker, yazar, yönetir, kurgusunu yapar ve tamamlarlar. 1 senelik film yapım eğitimine tüm dünyadan bireyler katılır. 1 sene içinde 2 döneme bölünmüş olan bu eğitimde 1 haftalık tatil hariç mola yoktur. Öğrenciler yaklaşık 1000 saat eğitim alırlar, bir bu kadar da kendileri projelerine zaman harcarlar.

Ders programı çok yoğundur. Filmmaking disiplinleri sinematografi, yönetmenlik, senaryo yazım, yapım ve kurgu gibi tümünü kapsayan bir paket eğitimi içerir. Tüm öğrenciler kendi filmlerini tamamlar ve bu projelerde 16 mm film ile HD kameralar kullanır, dijital kurgu yaparlar. Program hobi amaçlı değildir. Katılacak öğrencilerin kendisini film sektörüne adaması ve bu alanı meslek olarak edinmeyi amaç edinmiş olması gerekir. Aksi halde program çok ağır gelecek ve başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Programa katılmak için geçmiş film deneyimi olması şartı yoktur. Bunun yanında film deneyimi olan bireyler de kendilerine göre eğitim alacaktır. Tüm New York Film Academy programlarında olduğu gibi deneyimleyerek öğrenme bu programda da esastır.

İlk dönemde öğrenciler yönetmenlik, senaryo yazım, 16 mm kamera kullanımı, ışıklandırma, kurgu, oyuncu yönetimi ve prodüksiyon dersleri alırlar. Kendilerini çekecekleri filmlerle geliştirirler. Kuracakları ve içinde yer alacakları ekiplerde tüm görevlerde sıra ile yer alarak tamamı hakkında deneyim ve bilgi sahibi olurlar. 3. ayın sonunda öğrenciler dijital video teknolojileri ile tanıştırılır ve uzmanlaşırlar. Her öğrenci 3 dijital proje hazırlar. Bu projeler kritik edilir, yarışır ve kusursuzlaştırılır. Destekleyici senaryo yazım, yönetmenlik, oyuncu yönetimi, yapım ve belgesel çekim dersleri ile öğrenci hazır hale getirilir.

Mise-en-scène, Continuity, Music & Montage, Film Quarter, Film Text & Subtext, POV, Semester One Film, Final Film olarak 8 film bu dönemde çekilir.

1. Donem Dersleri

Director’s Craft
Screenwriting I
Hands On Camera and Lighting
16mm Film
Production Workshop
Editing
Sound Editing and Design
Budgeting and Scheduling
Hands On Camera and Lighting – Digital Video
Directing Actors: Introduction
Screenwriting II
Documentary Filmmaking
Special Lectures


2. Dönemde öğrenciler ileri teknikler kullanarak kendilerini geliştirirler. Bu dönemin sonunda öğrencilerin çektikleri filmlerde amatör izlere rastlanmaz. Ögrenci her şeyiyle 16 mm ya da dijital kullanarak bastan sonra bir projeyi artık destek almadan gerçekleştirebilir. Filmini çeker. Arriflex sr 35mm panavision kamera ya da hi-def kullanarak çekimlerini gerçekleştirir.

2. Dönem Dersleri

Advanced Directing
Casting
Producing
Advanced Hands On Camera
Location Sound Recording
Advanced Production Workshop
Sound Design
Cinematography
35mm Filmmaking
Sync-Sound Editing
Pre-Production, Production & Post-Production
Final Screenings
Life After The New York Film Academy

2 ve 3 senelik eğitimlerde bu eğitimin üzerine daha fazla ders, daha fazla pratik, daha faza film, ekipman, çalışma ve emek düşünebiliriz. Ayrıca okulun Los Angeles kampüsünde alınan 2 senelik eğitim hızlandırılmış üçüncü sene derslerini de içerir. Mezuniyette bu sayede Lisans diploması sağlar. 3 senelik eğitim ise zaman olarak yayılmıştır. Dersler 2 yıllık eğitimdeki gibi sıkıştırılmış değildir ve öğrenci daha fazla ve rahat öğrenim imkanı bulur. Toplamda 12 film çeker ve sayısız projede görev alır.

3 senelik eğitim ders programı aşağıdaki gibidir;

Director’s Craft 1A
Cinematography 1
Digital Editing 1
Screenwriting 1
Acting For Directors
Director’s Craft 1B
Screenwriting 2
Digital Production Workshop
Critical Film Studies 1
Digital Editing 2
Drawing
Director’s Craft 2
Cinematography 2
Synchronous Sound Production Workshop 1
Producing 1
Intermediate Film Production
Intermediate Film Crew Participation
Feature Screenplay 1
Intermediate Film Prep
Short Film Directing I
Intermediate Film Post Production
Feature Screenplay 2
Cinematography 3
Director’s Craft 3A
Screenwriting Short Thesis A
Synchronous Sound Production Workshop 2
Director’s Craft 3B
Screenwriting Short Thesis B
Producing 2
Digital Editing 3
Thesis Film Prep
Thesis Film Production
Thesis Film Crew Participation
Short Film Directing II
Producing 3
Entertainment Industry Seminar
Thesis Post-Production

Film yapım – yönetmenlik Eğitimi Master Programı

New York Film Academy yurtdışında alınabilecek en iyi film yapım yüksek lisans eğitimini sunuyor. 1 sene içerisine sıkıştırılmış filmmaking master eğitim ve 2 sene süren eğitimiyle öğrencilerin seçimine göre katılabildikleri bu eğitimler İleri düzey sinemacılar yetiştiriyor.

Master seviye eğitimler sadece Los Angeles kampüsünde verilmektedir.

Her öğrenci eğitimi boyunca 8 film çeker, 20’den fazla projede yer alır.

Film ve Medya yapım master programı olarak geçen bu eğitimde New York Film Academy’de bulunduğunuz süre boyunca içerik yönetimi, uygulaması, deneyimleyerek öğrenme esasları ile çekeceğiniz 8 filmde tamamen uzman bir sinemacı olacaksınız. Tüm sınıf arkadaşlarınız sinemaya gönül vermiş profesyonel adayları olacak ve dünyanın tüm ülkelerinden çok kültürlü bir çalışma ortamında bulunacaksınız. Film ve medya yüksek lisans eğitiminde diğer eğitimlerden farklı olarak bir miktar deneyim aranmaktadır.

Mezunlar sadece sinema dünyasına değil Tv yapımlarına da aşina olacak ve Show business için de hazırlanacaktırlar. Projeleriniz Arrifilex, Panavision kameralar yanında Canon 5D den Red Camera çekimlerine kadar geniş bir ekipman yapısınız kapsayacaktır.

Çalışmalarınıza yoğun bir programı izleyerek devam edeceksiniz, henüz ilk günden yönetmenlik, senaryo yazım, sinematografi ve kurgu üzerine çalışmalara başlayacaksınız. Henüz ilk senenin ortasında 4’e yakın filmi çekmiş ve kurguluyor olacaksınız. Işıkçılar, kameracılar, oyuncular, kurgucular ve diğer tüm profesyonellerle paylaşarak yapacağınız bu çalışmalarda tüm alanlarda uzmanlaşacaksınız.

Diyalog yönetim eğitimleri derinlemesine bir anlayış içinde sunulur. Sizler burada 2 X 2’nin nasıl 5 edebileceğini ve insanları buna nasıl inandıracağınızı öğreneceksiniz. Medyanın ne kadar güçlü bir araç olduğu gerek sinemada gerek tvde doğru kullanımla muazzam sonuçlar alınabileceğini görecek ve uygulayıcısı olacaksınız.

Zamanınızın çoğu setlerde ve açık alanda geçecek. Sınıf eğitimleri minimumda olan New York Film Academy’de sürekli olarak aktivite içerisinde olacaksınız. Bu çok sıkı ve ağır eğitim asla hobi amaçlı değildir. Eğer sadece sinema okumuş olmak için başlamayı düşünüyorsanız tempoya yetişemeyeceğinizi bilmenizi isteriz. Tıpkı Tıp okuyan doktorların mesleğini sevmediği sürece başarılı olamayacağı gerçeği gibi, sinemaya gönül vermemiş bireyler bu eğitimleri başarıyla tamamlayamazlar.

Eğitim boyunca 1 senelik programda aşağıdaki dersleri alırsınız;

Film Production I
Film Production II
Media & Society
Film Production Lab I
Editing I
Cinematography I
Screenwriting I
Acting
Film Production III
Producing I
Film Production Lab II
Editing II
Screenwriting II
Emerging Formats
Thesis Project Film Post Production
Thesis Project Crew Participation
Cinematography II

2 senelik eğitim aşağıdaki dersleri sunar;

Film Aesthetics 1:
The Director’s Craft
Screenwriting 1
Cinematography 1

Digital Production Workhsop

Digital Editing 1
Acting For Directors
Critical Film Studies I
Producing 1
Film Aesthetics 2
Cinematography 2:
Painting With Light

Synchronous Sound Production
Workshop
Digital Editing 2
Screenwriting 2
Feature Screenplay I
Intermediate Film Crew Participation,
Production, and Post-Production
Intermediate Film screenings
Feature Screenplay II & III
Advanced Approaches to Directing
Producing 2

Cinematography 3
Directing The Thesis Film
Advanced Post Production
Critical Film Studies II
Master’s Seminar:
Industry Perspectives
Screenwriting: Short Form Thesis
Thesis Film Post Production
Navigating The Industry
Production Design*

Advanced Cinematography*
Special Topics in Production*
MFA Film Projects & Crews

4-8 haftalık Film Yapım New York Film Academy Yaz-Kış Okulları

New York Film Academy Yaz Okulu Programları olarak bilinen bu kısa süreli film yapım eğitimleri aslında tüm yıl boyunca sürekli devam eder. Eğitimler; Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Ocak döngüsünde her ay başlar ve program kendini tekrar eder.

Programla ilgili bilgi almadan önce Film Yapım Eğitimi genel bilgilendirmesini lütfen okuyunuz.

Yurtdışında sinema tv eğitimlerinde başı çeken okulun senelerdir düzenlediği bu program oldukça ilgi görmekte ve kontenjanları aylar öncesinden dolmaktadır. Mutlaka kontenjan için erken kayıt gereklidir. 

4 haftalık program öğrencilere temelleri ile film yapım sistematiklerini öğretir. 1 ay boyunca alınan eğitimler yurtdışından gelen öğrenciler tarafından kendi ülkelerindeki 1 seneye bedel görülmektedir. Çok sert ve yogun geçen eğitimde öğrenciler gece-gündüz çok sıkı bir eğitime hazır olmalıdır ve bunun bir tatil programı olmadığını bilmelidir.

Bu program süresince öğrenciler 3 tane kısa film yapacaktır. Tüm sürecinde yer alacakları bu çekimler süresince deneyimleyerek öğrenme ilkesine bağlı kalınacak eğitimlerde hafta sonları ve çoğu aksam uzayan set oldukça fazla zaman ve emek isteyecektir. Akşamlar metin yazarlığı, lok asyön bazlı çekimler, casting ve kurgu ile geçmektedir. Ögrenci kendi filmini yazar, yönetir, çeker ve kurgular. Bunun nedeni film yapımcısının kendisi işi bilmeden, ileride ekibini yönetemeyeceği gerçeğidir. Film yapım sürecinde her öğrenci Arriflex 16mm kameralar, Lowel ışıklandırmalar ve dijital kurgu ekipmanları kullanır. Yönetmenlik, senaryo yazım, kurgu, sinematografi ve yapım sınıfları yaratıcı ve teknik gereklilikleri doyurucu dersler olarak sunulur. Her haftanın sonunda öğrenci filmini komiteye sunar ve kritik alır.

8 haftalık programda ise 4 haftalık eğitim tamamlandıktan sonra ek çalışmalar devam etmektedir. Öğrenciler 3 yerine 5 kısa film yaparlar. 15 ayrı filmin ekibinde yer alırlar. 24p dijital kamera kullanımını öğrenirler, danışmanlarıyla 1’e 1 çalışma imkanları ve final projelerinde daha uzun metraj ile daha sıkı bir sistem işlerler.

Verilen dersler:

Director’s Craft
Bu derste öğrenci temel bilgilendirmeleri alır, film yapımcısının jargonu ve terminolojisinden, beden diline kadar yogun bir destek eğitimine katılır. Deneyimleyerek öğrenme esaslarına göre öğrenci sürekli deneyim kazanmak için deneysel çalışmalar yapar. Bu yogun çalışmalar sonucunda filmi ortaya çıkartmak için gerekli tüm temellere sahip olur. Bu ders öğrencileri projelerini gerçekleştirebilecek ön deneyime sahip hale getirir.

Senaryo Yazım
Bu ders öğrencilere film iyi yönetilse de eşdeğerde iyi bir senaryo olmadan başarılı olamayacağını aktararak başlar. Bu bağlamda aday temel senaryo yazım tekniklerini öğrenir. Olay örgülerini nasıl kuracağını, temellere nasıl oturtacağını, karakterleri, atmosferi, akışı ve çözümlemeyi nasıl yapacağını öğrenir.

Kurgu
Bu derste öğrenciler kurgu eğitimi alırlar. Filmi çektikten sonra ham videolarla girecekleri kurgu odalarında ses, görüntü ve olay örgüsünü nasıl kurgulayacaklarını öğrenirler. Filmler 16mm ile çekilmekte ve dijital uygulamalarla kurgulanmaktadır. Öğrenciler kurgu programlarını öğrenirken yorucu bir süreçte nasıl akıcı ve hikayeye uygun bir film yapacağını öğrenecektir.

Kamera ve Işık Eğitimi
İlk günden başlayarak öğrenciler Arriflex 16-S kameralar ve Lowel Vip Lighting Kit ile sinematografi eğitimlerini almaya başlayacaklardır. Ilk hafta öğrenciler çekim ve kadraj konusunda kendilerini geliştirecek, focus, parlaklık, lens perspektifi, yavaş-hızlı çekimler, kontrast ve ışıklandırma gibi alanlarda eğitilecekler. 8 haftalık eğitime katılmış olan öğrenciler ayrıca 24p dijital kameralar üzerine de eğitim alacaktır.

Production Workshop
Bu Eğitimde film yapımının tüm çekim anı bir eğitmen eşliğinde size yaptırılır. Daha açık anlatmak gerekirse öğrenciye belli teknik ve izlemesi gereken yollar bildirilerek bir sahne çekmesi istenir ve bu sahne üzerine eğitim verilir. Bu workshop öğrencilere fikirlerini en parlak düzeyde kullanma ve realiteye aktarma gücü verir.

Beyaz siyah, renkli, ters renkli ve negatif emulsion kullanımı, exposure meter ile ışığın okunması ve ayarlanması, basit ışıklandırma (üç merkezli) bounced ışıklandırma, eldeki ışığı kullanma ve ışıkta olay akışı esnasında süreklilik, lenslerin kullanımı, sahne ve akışa yönelik lens seçimi, uzun çekimler, eşli çekimler, görüş açıları ve yönetimi, filtreler, siyah, beyaz, kırmızı, yeşil, sarı ve kullanımları, filmdeki yerleri gibi eğitimler bu çalışma esnasında öğretilir.

Ek Bildirimler

Camera Package
Bu paketler ile anlatılmak istenilen farklı eğitimlerde, farklı programlarda hazırlanmış paketlerin kullanılıyor olmasıdır. Yani 4-8 haftalık eğitimler için sadece body kamera değil, tüm ekipmanları ile size bir paket teslim edecekler ve öncesinde bu paket ile ilgili gerekli öğretiyi alacaksınız. Sizin bu programda kullanacağınız Arriflex 16-s 16mm kamera ve ekipmanlarıdır. Okulda su anda 200 ün üzerinde kamera ve ekipmanı vardır. Eski ve piyasada kullanılmayan kameralar ise depolarda beklemektedir. Bu dünyanın en fazla kamera ve güncel ekipmanına sahip okulu olan New York Film Academy’yi farklı kılan maddelerden biridir. Arriflex kameralar vietnam savaşından, günümüz güncel sinema filmlerine ve video kliplerine kadar çok geniş bir yelpazede kullanılmış mükemmel kameralardır. Eğitimlerde kullanılan bu ekipmanlarda çok yavaş ve çok hızlı çekimler yapabileceğiniz hız motorlarına kadar tüm eklentiler bulunmaktadır.

The Lighting Package
Tüm katılımcılar ışıklandırma paketlerine sahip olacaktır. Bu tüm çekim gerekliliklerine yetecek kadar geniş bir ekipmandır. Kit olarak kullanacağınız bu ekipmanlar bir arabanın içinde minik bir alanda kullanımdan, geniş alan çekimlerine kadar yeterli olacaktır.

Bu paketlerin daha önce kullanım alanları;

Steven Spielberg, Director
Film-Amblin
No dolly shots and used only reflectors.

Nick Gomez, Director
Film-Laws of Gravity
Shot in only ten days; a feat allowed through the use of portable lighting kits, bounce boards, and practical light bulbs.

Eric Rohmer, Director
Film-Pauline at the Beach
Used a Lowel soft light kit and a crew of four in only 14 days.
Crew

Her öğrenci kendi filmini yazıp çekecekken anlayacakları başka bir nokta film yapımının bireysel bir iş olamayacağıdır. Öğrenciler üç ya da 4 kişilik minimum ekiplerle hareket ederler. Metin yazarı, yönetmen, kurgucu, yapımcı, sanat yönetmeni, görsel yönetmen, kamera asistanı vb. Sinematograf olarak kameranın arkasında olmak öğrencinin gözlerini eğitecektir ışıklandırmalarla ilgilenmesi bu yönünü geliştirecek ve diğer tüm alanlarda mutlaka yer alacak olması onu tamamlayacaktır. Birey eğitimi süresince tüm bu disiplinlerin nasıl bir arada çalışması gerektiğinin ve zayıf bir halkanın tüm projeyi yokuşa sürükleyeceğini görecektir.

Çekilecek Film Projeleri;

Mise-EN-Scéne
İlk filminizde görsel olarak bir hikayeyi anlatma çalışması yaparsınız. Tüm temelleriyle dramatik bir an yaratır, bu anın tüm dinamiklerini düşünerek duyguyu izleyiciye aktarmaya çalışırsınız. Bu proje size obje ve kamera ile ilişkiyi öğretecek ve aktarım kabiliyetinizi geliştirecektir. Başlangıcı ortası ve sonu olan bir sahne çeker; Lens, açı, mesafe gibi ögeleri seçip ayarlamayı öğrenirsiniz. Hikaye 3 sahneden fazla sürmemelidir. Her sahne karakterleri ve hikayeyi yansıtan olabildiğince çok olay içermelidir.

Continuity
Bu sistem modern film yapımın vazgeçilmezlerindendir. Devamlı çekimlerde öğrenci sahnenin sürekliliği için nasıl kesimler yapacağını, gerçek zaman ile film zamanı arasındaki farkı öğrenecektir. Ögrenci kısa süre içerisinde nasıl bütün bir olayı anlatacağını öğrenecektir. 3 dakika sürmesi istenilen bu filmde tüm olayı anlatmak öğrenciyi oldukça zorlayacaktır.

Final Projesi (4 hafta)
Bu projede öğrenci öğrendiklerini kullanarak ses, müzik, görsel ve olay örgülerini birbirine bağlamalı ve nasıl kullanacağını göstermelidir. Montajlama, zaman atlamaları, kısa süreli kullanımlar, görsel anlatım teknikleri, müziğin etkileri, ritim gibi tüm detaylar kullanılarak öğrenciler bu filmi teknik detayları atlamadan tamamlar ve sunarlar.

Mesaj ve alt mesaj (8 hafta)
Bu projede öğrenciler diyalog ve aksiyon arasındaki ilişkiyi çözümler. Öğrenci kısa bir senaryo verilerek bunu filmde kim ne nasıl neden nerede ne zaman ve neden sorularına yanıt bulacak şekilde aktarması istenir. Tüm öğrenciler bunun yanında karakteri anlatabilmeli, sahneyi ve atmosferi buna göre kurabilmelidir. Bu ağır ve zor bir çekim süreci ile eğitim gerektirecektir ancak geri dönüşü öğrenciye çok fazladır. Bu projeyi çeken öğrenciler ileride film yapım yaşantılarında her karakteri kolayca aktarabilecek hale geleceklerdir.

Final Projesi (8 hafta)
Profesyonel bir proje beklenecektir. 10 dakika kadar sürecek olan bu yapımda tüm öğrenilen bilgilerin kusursuz kullanılmış olması beklenmektedir. Çekim 2-5 gün arası sürecektir. 50-100 saat arası kurgu ve diğer çalışmalar sürecektir. Çok detaylı ve güçlü bir çalışma ile profesyonel bir kısa film beklenmektedir.

Eğitimin Sonunda tüm temel hatlarıyla film yapım üzerine gelişmiş olacaksınız. Biraz anlatılardan sizin de anlayabileceğiniz üzere bu kısa eğitim eksik ve zayıf bir seneye eşit hatta fazlası.

Öğrencilerden 1 senelik ya da daha uzun eğitimlere devam edenler olduğu gibi, ABD’de kendi alanlarında çalışmaya başlayarak geri dönmeyenler de olmaktadır.


New York Film Academy Senaryo Yazım Eğitimi, Metin Yazarlığı

Yurtdışında senaryo metin yazarlığı üzerine eğitimlerde tek seçim mutlaka New York film Academy’dir. Screenwriting adı altında verilen eğitimler 8 haftadan başlar, 1 senelik yogun eğitim, 2 senelik lisans egitimi,3 senelik lisans eğitimi ve 2 senelik yüksek lisans programlarına kadar uzar. Bu noktada online eğitimlerin de sunulduğuna dikkat çekmek gerekir. Dileyen adaylar seyahat etmeden evlerinden gerekli eğitimi alabilirler.

New York Film Academy dünyanın en başarılı senaryolarının çıktığı okuldur. Senaryo yazım üzerine alınacak eğitimler sizi tüm meslek yaşantınız boyunca destekler ve sinemadan reklama kadar tüm alanlarda çok başarılı bir metin yazarı yapar.

Film endüstrisinde özellikle tv dizilerinin de yaygınlaşması ile, reklam ve diğer alanları da içine alan çok geniş bir senaryo metin yazar ihtiyacı oluşmuştur. Bu açığı kapatmak için okul çok yönlü senaryo yazım uzmanları eğitir. Özellikle piyasada hızlıca yer almak isteyen adaylar çoğunlukla 8 haftalık kurslara katılmakta ve eğitimlerini ellerinden geldikçe hızlı bir biçimde tamamlayarak piyasaya katılmaktadır.

8 haftalık eğitim temaları aşağıdadır.

Classic Screenplay Structure
Character Arcs Heroes
Dialogue
Theme
Conflict
Flashbacks
Genre
Voice Over
WGA Format – Style and Tone
Subtext
Visualization
Dramaturgy – Cinematic Syntax


Diğer programlar için okulun broşürünü inceleyebilirsiniz.

Okulun akreditasyona sahip olduğu ve birlikte iş birliği içinde çalıştığı, içerik ürettiği kurumlar aşağıda listelenmiştir. Sizler de eğitimlere katılarak bu kurumlar için çekilen ve üretilen işlerde yer alacak, profesyonel portfolyonuzu oluştururken eğitiminizi alacaksınız.

Kayıt olmak istiyorum ya da sorularım var. Ne yapmalıyım?

Kayıt olmaya karar verdiniz ya da sorularınız varsa aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.
art@wayout.com.tr adresine bir eposta göndererek,
05539289277 numaralı telefona whatsapp iletisi göndererek,
ya da
Yandaki iletişim formunu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Neden ofislerinize gelmeden önce randevu almalıyım?

İş akışımızda yurtdışı, yurtiçi fuarlar, üniversitelerde ve liselerde sunumlar, konsolosluk bilgilendirme toplantıları ve yurtdışı okul gezileri bulunuyor. Bu nedenle sabit olarak her bir ofisimizde sürekli bulunma imkanımız olmuyor. Randevularımızı hafta içinde gelen taleplere göre şekillendirerek sizlerle görüşebilmek için kendi programımızı düzenliyoruz. Bu nedenle habersiz şekilde ofislerimizi ziyaret ettiğinizde bizlere ulaşamayabilir ya da ilgilendiğiniz alanda yetkin bir çalışanla görüşme imkanına erişemeyebilirsiniz. Eğer bir ziyaret gerçekleştirmek istiyorsanız lütfen öncesinde bizlere ulaşarak planlama yapınız.

Bu yazıyı değerlendirin.

Oylamak için bir yıldızın üzerine basınız