IED – Tasarım üniversitesi

Istituto Europeo Di Design – IED, 1966 yılında İtalya’da Francesco Morelli tarafından kurulmuştur. Zamanla IED, uluslararası alanda İtalyan tasarımı, moda, görsel iletişim ve yönetim konularında tanınan bir üniversite haline gelmiştir. IED, genç yaratıcılara hem teorik bilgi hem de pratik deneyim sunar. İtalya’da üniversite okumak isteyenler için İngilizce ve İtalyanca olarak pek çok farklı bölüm sunmaktadır. IED, YÖK denkliği bulunan bir İtalyan tasarım üniversitesidir. Wayout tam 18 senedir IED’in temsilcisi ve Türkiye resmi kayıt ofisidir. Bize hiçbir ücret ödemeden, bedelsiz şekilde bilgi alabilir, kayıt işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Tüm süreçlerde uzman danışmanlarımız size destek verecek, eğitim süresince de yaşayabileceğiniz sorunlar ve problemlerde yalnız bırakmayacaktır.

IED’nin lisans, master, yaz okulu programları ve 1 senelik uzmanlaşma programları, tasarım alanında kendini geliştirmek isteyen birçok kişiye eğitim imkanı sağlar. İtalya’da Milano, Roma, Venedik, Cagliari, Torino ve Floransa’da; İspanya’da Madrid ve Barcelona’da; Brezilya’da Sao Paulo’da kampüsleri bulunmaktadır.

IED, moda, tasarım, yönetim ve görsel iletişim konularında uzmanlaşmış birçok bölüme sahiptir. Şehirlere göre İngilizce eğitim verilen bölümlerden bazıları şunlardır:

Milano’da İç Mimarlık – Interior Design, Ürün Tasarımı – Product Design, Mobilya Tasarımı – Furniture Design, Işık Tasarımı – Lighting Design, Moda Stilistliği – Fashion Stylist, Fotoğrafçılık – Photography, Grafik Tasarımı – Graphic Design
Roma’da İç Mimarlık – Interior Design, Moda Pazarlaması – Fashion Marketing, Moda İletişimi – Fashion Communication
Venedik’te Turizm ve Otel Yönetimi – Hospitality Management
Madrid’de Moda Tasarımı – Fashion Design, Moda ve Tekstil Tasarımı – Fashion and Textile Design, Moda Aksesuarları Tasarımı – Fashion Accessories Design, Moda Tasarımı ve İletişim – Fashion Design and Communication
Barselona’da İç Tasarım – Interior Design, Ürün Tasarımı – Product Design

Bunların dışında IED, moda tasarımı, stilistlik, moda iletişimi, moda pazarlaması, ürün tasarımı, takı ve mücevher tasarımı, mobilya tasarımı, ışık tasarımı, sosyal iş tasarımı, iç mekan tasarımı, grafik tasarımı, fotoğrafçılık, sanat yönetmenliği, film yapımı, animasyon, marka yönetimi ve iletişim ve organizasyon yönetimi gibi birçok farklı konuda İtalyanca ve İspanyolca olarak lisans, master ve diploma programları sunar.

IED Eğitimler ve Programlar

IED - Programlar

IED Lisans Programları

İç Mimarlık Lisans Eğitimi

İç Mimarlık (Interior Design) lisans programı, İtalya’da iç mimarlık okumak isteyen ve YÖK denkliği arayanlar için idealdir. Eğitim dili İngilizce veya İtalyanca olarak seçilebilir ve süresi 3 yıldır. Öğrenciler, eğitim süresi boyunca büyük şirketlerle ortak projeler hazırlayarak iş dünyasını tanırlar ve mezun olduklarında genç profesyoneller olarak kariyerlerine başlarlar. IED’in proje ortakları arasında Nivea, Bugatti, BLM Group gibi büyük markalar bulunmaktadır.

Film Yapımcılığı ve Video Tasarımı Lisans Eğitimi
Film Yapımcılığı ve Video Tasarımı (Film and Video Design) programı, Roma’da İngilizce veya İtalyanca olarak sunulmaktadır. Bu 3 yıllık program, teorik eğitimi pratikle destekler ve öğrencilerin film yapımcıları ve televizyonlarla ortak projeler gerçekleştirmelerini sağlar. Eğitim süresi Türkiye’deki 4 yıllık eğitime denktir ve YÖK denkliği vardır.

Endüstriyel Tasarım Lisans Eğitimi
Endüstriyel Tasarım (Product Design) programı, Milano’da İngilizce veya İtalyanca olarak sunulmaktadır. 3 yıllık eğitim süresi Türkiye’deki 4 yıllık eğitime denktir ve YÖK denkliği vardır. Öğrenciler, eğitim süresi boyunca büyük şirketlerle projeler hazırlayarak pratik deneyim kazanır. IED’in proje ortakları arasında Nivea, Bugatti, BLM Group gibi büyük markalar bulunmaktadır.

Grafik Tasarım Lisans Eğitimi
Grafik Tasarım (Graphic Design) programı, Milano’da Görsel İletişim Tasarım Fakültesi tarafından sunulmaktadır. Eğitim süresi 3 yıldır ve YÖK denkliği vardır. Eğitim dili İngilizce veya İtalyanca olarak seçilebilir. Teorik eğitim, profesyonel şirketlerle düzenlenen projeler sayesinde pratiğe dönüştürülür. 3 yıllık eğitim sonunda öğrenciler genç profesyoneller olarak mezun olurlar. IED Graphic Design bölümünün ortak projeler geliştirdiği büyük şirketler arasında Pepsi, Associazione Interessi Metropolitani, Indesit, Straf, Beic gibi büyük markalar bulunmaktadır.

Fotoğrafçılık Lisans Eğitimi
Fotoğrafçılık (Photography) programı, Milano’da sunulmaktadır ve YÖK denkliği vardır. Eğitim dili İngilizce veya İtalyanca olarak seçilebilir. Şu anda İtalya’da bulunan ve tamamen YÖK denkliği olan, İngilizce eğitim veren tek fotoğrafçılık programı IED’dedir. Öğrenciler, teorik eğitimi büyük şirketlerle oluşturulan ortak projelerle pratiğe taşıyarak mezun olur. IED’in fotoğrafçılık bölümü proje ortakları arasında Adobe, Apple, ArtVerona, Cera Di Cupra, Canon, Phase One, Samsung gibi büyük markalar bulunmaktadır.

Mücevher Tasarımı Lisans Eğitimi
Mücevher Tasarımı (Jewelry Design) programı, Milano’da sunulmaktadır. YÖK denkliği olan ve tamamen mücevher tasarımı üzerine uzmanlık sağlayan tek lisans programıdır. Eğitim süresi 3 yıldır ve Türkiye’deki 4 yıllık eğitime eşdeğerdir. Eğitim dili İngilizce veya İtalyanca olarak seçilebilir. Mücevher tasarımı eğitimi boyunca öğrenciler, hem teorik hem pratik eğitim alırlar ve büyük mücevher firmalarında iş tecrübesi kazanırlar.

Moda Pazarlama ve İletişimi Lisans Eğitimi
Fashion Marketing and Communication (Bachelor Degree of Arts) programı, Milano’da İngilizce olarak sunulmaktadır. Bu program, moda dünyasında yönetici olmak isteyen öğrenciler için idealdir. Tüm teorik dersler, iş dünyasındaki büyük markalarla ortak projeler geliştirilerek pratiğe dönüştürülür.

Moda Tasarımı Lisans Eğitimi
Fashion Design (Bachelor Degree of Arts) programı, Milano ve Roma’da sunulmaktadır. Eğitim süresi 3 akademik yıldır ve programın YÖK denkliği vardır. IED Moda Tasarımı bölümünde eğitim İngilizce veya İtalyanca olarak alınabilir. Öğrenciler, moda tasarımının temellerini sınıfta öğrenirken aynı zamanda büyük şirketlerle tecrübe edinirler. IED Fashion LAB, en iyi malzemelerle ve son teknoloji ürünlerle tasarımlar üretmek için kurulmuştur.

Araba Tasarımı Lisans Eğitimi
Transportation Design (Bachelor Degree of Arts) programı, Torino’da sunulmaktadır ve YÖK denkliği vardır. Eğitim süresi 3 yıldır ve Türkiye’deki 4 yıllık eğitime denktir. İtalya, araç tasarımı konusunda dünyanın en önde gelen ülkelerindendir ve pek çok araç tasarım markasının merkezi Torino’dadır. Bu nedenle eğitim Torino’da verilir. Eğitim dili İngilizce veya İtalyanca olarak seçilebilir. Öğrenciler, teorik eğitimi pratikle birleştirir ve araç tasarımı konusundaki en iyi şirketlerle proje ortaklıkları yapar. Mezun olurken iş tecrübesine sahip genç profesyoneller olarak iş hayatına atılırlar.

 

IED Master Programları

IED Italya Grafik Tasarımı Master Programı

Graphic Design Master Programı, IED Floransa’da İngilizce olarak sunulmaktadır. Grafik Tasarımı Master Programı 11 ay sürmektedir ve profesyonel bir programdır. Programa Görsel İletişim Tasarım mezunları, Grafik Tasarımcılar ve farklı alanlardan gelenler başvurabilirler. Grafik tasarım program ve temellerini çok iyi derecede bilmek başvuru için ön koşuldur.

IED Grafik Tasarım master programında pek çok büyük şirket proje ortaklığı yapar. Genç profesyoneller teorik eğitimle pratik eğitimi bir arada alarak iş tecrübesine sahip olurlar.

IED Italya Luxury Marketing Management Master Programı

Luxury Marketing Management Master Programı IED, Roma’da Luxury Marketing Management Master Programını İngilizce olarak sunar. Program 1 senedir ve 60 Kredidir. Luxury Marketing Management Masterı profesyonel master programıdır. Teorik dersler pratikle desteklenir. Genç profesyoneller alanının en iyi şirketleri ile birlikte projeler hazırlayarak iş hayatına atılırlar. IED Roma’nın Luxury Marketing Management alanında masterlarını destekleyen proje ortakları arasında; Fendi, Mercedes Benz, Brunello Cucinelli, Paghera, Beatpick, EasyStanza, Salvatore Ferragamo, Daniela Steiner gibi büyük markalar bulunur.

IED Italya Brand Management Master Eğitimi

Brand Management and Communication Master Programı IED Milano’da Brand Management and Communication Master Programını İngilizce olarak verir. Profesyonel master programının eğitim süresi 1 senedir ve toplam 60 Kredidir. Sosyal bilimler fakültesi, işletme fakültesi, tasarım fakültesi gibi tüm alanlardan mezun öğrenciler programa başvurabilirler. Mezunlar büyük şirketlerde, danışmanlık şirketlerinde, ajanslarda brand manager, product manager, design manager, marka danışmanı, strateji uzmanı olarak çalışabilirler.

Tüm eğitimde teorik eğitim pratik ile desteklenir. IED büyük firmalarla proje ortaklığı yapar ve öğrenciler tüm eğitimlerini gerçek iş dünyasında projeler hazırlayarak devam ettirirler. Böylece iş tecrübesine sahip ve iyi networkler kurmuş olarak mezun olurlar.

IED’in Brand Management üzerine proje ortakları arasında; Ducati, Jacuzzi, Nestle, Pommery, Bellavita, FiftyfiveDSL gibi büyük markalar bulunur.

Hospitality Design Italya Master Eğitimi

Hospitality Design and Management Strategies For Tourism, Food and Wine Master Programı IED Floransa’da Turizm Otelcilik üzerine uzmanlaşmak isteyenlere Hospitality Design and Management Strategies For Tourism, Food and Wine masterını Floransa’da sunar. Tuscany bölgesi Turizm üzerine eğitim almak için özel yerlerden biridir. IED’in bu masterına Turizm otelcilik mezunları, işletmeciler, pazarlamacılar, turizm sektöründe çalışınlar ya da kariyerine bu alanda devam etmek isteyenler başvurabilir.

IED’in tüm master programlarında olduğu gibi Turizm masterında da teorik eğitim ve pratik eğitim bir arada verilir. Öğrenciler güçlü bir network ve iyi bir iş tecrübesi ile mezun olurlar. IED’in turizm masterında ortak proje geliştirdiği şirketler ve kurumlar arasında; Castalimenti, Menz&Gasser, Klone, Aprolocale, Food Design, Chianti Classico gibi büyük markalar ve kurumlar bulunur.

IED Italya Fashion Business Master Programı

Fashion Business Master Programı IED Floransa’da Moda Tasarımı alanında yönetici olmak isteyenlere uygun olan Fashion Business Master Programını İngilizce olarak sunar. Program 11 aydır ve profesyonel masterdır. Floransa uzun seneler boyunca sanat, tasarım ve modanın en önemli merkezlerinden biri olmuştur.

IED Moda Yönetimi masterında moda iletişiminden, moda reklamcılığına, defile yönetimi ve sosyal medya stratejilerine, halkla ilişkiler, moda fotoğrafçılığı gibi alanlarda teorik eğitim büyük şirketlerle hazırlanan projelerle pratiğe dönüşür.

IED Italya Marka Tasarımı Yüksek Lisans Eğitimi

Brand Design Master Programı IED Milano’da Brand Design Master Programını İngilizce olarak sunar. Master 1 senelik profesyonel master programıdır ve 60 Kredidir. Programa Grafik Tasarım, Görsel İletişim Tasarım, Mimarlık gibi alanlardan mezunlar başvurabilir.

Diğer alanlardan mezun olmuş ancak Brand Design üzerine uzmanlaşmak isteyenler Grafik programlarını iyi derecede kullanabiliyor iseler ve portfolyo hazırlayabilirlerse programa başvurabilirler.

Brand Design master programı teorik eğitimi pratikle birleştirir ve IED bu alanda güçlü şirketler ile proje ortaklığı yapar. Başlıca çalıştığı şirketler arasında; Landor, Robilantassociati, Il Magazine Francesco Franchi, Teikna Design, H-Art, Futurebrand, Greenbean, Frog, Future Concept Lab ve İnterbrand vardır.

IED Italya Sanat Yönetimi Master Eğitimi

Arts Management Master Programı IED Roma’da Sanat Yönetimi Master Programını İngilizce olarak sunar. Sanat Yönetimi master programı hem Roma hem Floransa’da sunulmaktadır. 6 Ay Floransa’da, 6 ay Roma’da eğitim alınır. Floransa’da özellikle sergi tasarımı ve etkinlik düzenlemeleri üzerine teorik ve pratik eğitim bir arada verilir. Roma’da ise sanat festivalleri düzenleme konusunda yoğun bir teorik ve pratik eğitim verilir. Ayrıca, Venedik’te Peggy Guggenheim Collection ile özel bir workshop düzenlenir. IED Sanat Yönetimi masterına MIBAC (Italian Ministry of Cultural Heritage and Activities) Roma’da proje ortaklığı yaparken, Floransa’daki en büyük proje ortağı Fondazione Palazzo Strozzi’dir.

 

IED Italya İşletme Yönetimi Venedik Master Eğitimi

Business Administration for Arts and Cultural Events IED Venedik’te Business Administration for Arts and Cultural Events Master Programını İngilizce olarak sunar. IED bu yönetim masterında tasarım dünyasında yöneticilik yapmak isteyen, küratörlük yapmak veya kendi galerisini yönetmek isteyenler için yönetimi tasarımla birleştirmiştir.

IED’in Venedik’te sunduğu program için ortaklaşa proje yürüttüğü şirketler arasında; Peggy Guggenheim, Tafter, Fondazione Musei Civici Venezia gibi büyük kurumlar ve markalar bulunur.

IED Italya Endüstriyel Tasarımı Master Eğitimi

Product Design Master Programı IED Milano’da Product Design Master Programını İngilizce olarak sunar. Product Design Master Programı profesyonel bir masterdır, 1 sene sürer ve 60 Kredidir. Mimarlar, İç Mimarlar, Endüstri Ürünleri Tasarımcılarına uygun bir master programıdır. IED Product Design master programı teorik eğitimle pratik eğitimi birleştirir. IED tüm programı Continuum iş birliği ile sunar.

IED’in proje ağırlıklı verilen eğitiminde Continuum başta olmak üzere, proje ortakları arasında 3M, Belissima, Nivea, Cappelini, Esterni, Jvc Kenwood, Formabilio, Pigr, TVS, Febal Casa gibi ünlü markalar bulunmaktadır.

IED Italya Sürdürülebilir Mimarlık Master Eğitimi

Sürdürülebilir Mimari Master Programı IED Urban Sustainability and Smart Building master programını Torino’da sunar. Sürdürülebilir mimari üzerine hem teorik hem pratik eğitim veren program 9 aydır ve profesyonel bir master programıdır. Eğitim Dili İngilizcedir. Mimarlar, İnşaat Mühendisleri, Çevre Mühendisleri, sürdürülebilir mimariyle ilgilenen tasarımcılar için uygun bir master programıdır.

IED Torino Yat Tasarımı Yüksek Lisans Eğitimi

Yat Tasarımı Master Programı IED İtalya’da Yat Tasarımı Master Programını Torino’da İngilizce olarak sunar. Yat tasarımı master programı 7 ay sürer ve profesyonel bir masterdır. Mimarlar, mühendisler, ergonomi ve tasarım bilgisine sahip yat tasarımı üzerine uzmanlaşmak isteyen mezunlar programa başvurabilir.

Ied Yat Tasarımı bölümü teorik eğitimle pratik eğitimi bir arada yürütür. Program boyunca öğrenciler yat tasarımı, yat ve sürat motorlarının iç tasarımı, ergonomi gibi konularda alanında iyi şirketlerde çalışarak iş tecrübesi edineceklerdir. Ayrıca, araba tasarımı üzerine de ayrı bir master eğitimi mümkündür.

IED Milan İç Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi

İç Mimarlık Master Programı IED İtalya’da İngilizce olarak Milano Kampüsünde sunulur. İç mimarlık masterı profesyonel bir masterdır, 1 sene sürer ve toplam 60 kredidir. Mimarlar ve iç mimarlar için uygun bir master programıdır.

IED tüm master süresi boyunca teorik dersleri tasarım dünyasının büyük şirketleri ile projeler düzenleyerek pratik ile destekler. Genç profesyoneller master boyunca iş tecrübesi edinir ve kendilerine iyi bir network kurarlar. IED’in proje ortakları arasında 3M, Belissima, Nivea, Cappelini, Esterni, Jvc Kenwood, Formabilio, Pigr, TVS, Febal Casa gibi ünlü markalar bulunmaktadır.

IED Fashion Marketing Master Programı

IED İtalya’da moda pazarlama master programını Milano Kampüsünde İngilizce olarak sunar. Profesyonel master programı 1 sene ve 60 kredidir. Moda dünyasının iyi markalarında pazarlama alanında projelerde çalışarak teorik dersleri iş dünyasında pratiğe dönüştüren öğrenciler iyi bir network kurarak mezun olurlar. Moda, İletişim, Pazarlama gibi alanlardan mezun; kariyerine moda dünyasında pazarlama üzerine yönetici olarak devam etmek isteyenler için uygun bir master programıdır.

IED Fashion Communication Master Eğitimi

Fashion Communication and Styling İtalya’da Fashion Styling master programı veren iyi üniversitelerden biri IED’dir. IED Fashion Communication and Styling Masterı Milano Kampüsünde İngilizce olarak verilir. Program 1 senelik profesyonel bir master programıdır ve eğitim dili İngilizcedir. Moda, İletişim, Pazarlama gibi alanlardan mezun olan ve kariyerine Moda, Lüks Tüketim alanlarında iletişim, reklam, halkla ilişkiler gibi eğitimler sunar. 

IED Fashion Design Italya Master Eğitimi


 moda tasarımı alanında uzmanlaşmak isteyen öğrencilere yönelik bir yüksek lisans programıdır. Bu program, İtalya’nın moda endüstrisinin merkezlerinden biri olan Milano’da sunulmaktadır. IED, moda tasarımı konusunda kendini kanıtlamış iyi üniversitelerden biridir ve bu master programı Ocak 2015’te başlamıştır.

Bu program, moda tasarımı mezunları veya moda tasarımına ilgi duyan farklı alanlardan mezunlar için uygundur. Eğitim dili İngilizcedir ve program genellikle bir yıl sürmektedir.

IED’in master programları, öğrencilere teorik eğitimi iş dünyasıyla bağlantılı pratik deneyimlerle destekleme fırsatı sunar. Öğrenciler, IED’in üniversite içindeki tasarım laboratuvarlarında son teknolojiyle donatılmış araçlar ve malzemelerle tasarımlarını geliştirme şansına sahiptirler. Bu sayede, mezunlar iş dünyasına hazır bir şekilde çıkarak kariyerlerine başlayabilirler.

IED Yaz Kursları, farklı tasarım alanlarında uzmanlaşmak isteyenlere yönelik çeşitli seçenekler sunar.

İç Mimarlık ve Showroom Tasarımı İtalya Yaz Kursu, İtalyan tasarım sistemlerine uygun olarak ileri düzey showroom ve iç mekan tasarımları üzerine odaklanır. Öğrenciler, İtalyan iç mekan tasarımının inceliklerini öğrenirken, restoranlar, mağazalar, kitapçılar ve moda evleri gibi halka açık alanların tasarımı üzerinde çalışırlar.

Moda Tasarımı İtalya Yaz Kursu, moda sektöründe uzmanlaşmak isteyenlere yöneliktir. Temel tasarım kavramlarının yanı sıra moda dünyasının önde gelen isimlerinin tarzları üzerine çalışmalar yapılır. Öğrencilere moda koleksiyonlarının hazırlanması, stil yaratımı ve moda etkinliklerine katılım konularında eğitim verilir.

Grafik Tasarımı İtalya Yaz Kursu, Floransa’da İngilizce olarak sunulan bir programdır. Grafik tasarımın temel unsurlarının yanı sıra öğrencilere uluslararası tasarım dilini öğrenme fırsatı sunar. Piyasa profesyonelleri ile yapılan toplantılar ve çalışmalar öğrencilere sektördeki pratik deneyimi kazandırır.

Fotoğrafçılık İtalya Yaz Kursu, fotoğrafçılık ve iletişim yöntemlerini harmanlayarak öğrencilere stil analizi, vurgu kullanımı ve fotoğraf anlatımı konularında eğitim verir. Öğrencilere reklam kampanyaları, moda fotoğrafları ve grafik öğelerde fotoğraf kullanımı konularında bilgi verilir.

Endüstriyel Tasarım Yaz Okulu, sürdürülebilir ve yenilenebilir ev ürünleri ve objeleri tasarlamak üzerine odaklanır. Mobilyalar, dekorasyon malzemeleri ve aksesuarlar gibi farklı ürünlerin tasarımı üzerinde çalışan öğrenciler, sektördeki pratik deneyimi kazanır ve gelecek sergi ve etkinliklerde yer alma fırsatı elde ederler.

Bize Ulaşın